Co się działo w Łabiszynie?

W tegoroczne obchody Tygodnia Edukacji Globalnej włączył się Zespół Szkół w Łabiszynie. Jak się dowiedzieliśmy z nadesłanej relacji, w tej szkole działo się naprawdę dużo: zajęcia tematyczne, wystawy, konkursy, apel, prezentacje filmów. W szkole pojawiło się również DRZEWO ŻYCZEŃ, na którym uczniowie zawieszali swoje życzenia dla świata. Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami z wydarzeń w Łabiszynie oraz fragmentami relacji.

Fragmenty relacji nadesłanej nam przez Zespół Szkół w Łabiszynie:

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła włączyła się w obchodzony w całej Polsce Tydzień Edukacji Globalnej. Już od początku roku szkolnego trwały przygotowania. Wiele klas szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyło w lekcjach o tematyce globalnej. Odbyły się lekcje o „Antenorze, chłopcu z Peru”. W czasie realizacji zadania „Globalny t-shirt” przyglądaliśmy się wspólnie drodze, jaką przebyły zwykłe bawełniane koszulki zanim zagościły w naszych szafach. Szukaliśmy informacji o krajach „globalnego południa”. Dowiedzieliśmy się o pięknych tkaninach z Gwatemali. W grupach dyskusyjnych zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, aby przyczynić się do realizacji Milenijnych Celów Rozwoju. Rozmawialiśmy o prawach człowieka, stworzyliśmy mobile z wybranymi prawami . Poznawaliśmy skutki nieprzestrzegania praw w wielu krajach na świecie. Atmosfera gorącej pracy towarzyszyła nam przed i w trakcie Tygodnia Edukacji Globalnej, który w tym roku przypadł na dni 16-24 listopada.

Już od poniedziałku na korytarzach naszej szkoły przy ulicy Nadnoteckiej można było oglądać dwie wystawy przygotowane przez Grupę Aktywnych Gimnazjalistów. Pierwsza przybliżała problemy, którymi zajmuje się edukacja globalna. Eksponowała też najciekawsze plastyczne wersje „Globalnych t-shirtów” stworzonych przez uczniów naszej szkoły. Druga wystawa prezentowała zdjęcia obrazujące kłopoty z dostępem do edukacji dzieci w Afganistanie.

Od czwartku można też było oglądać wystawę „Drugie życie przedmiotu”, na której uczniowie prezentowali swoje pomysły na konstruktywne i kreatywne wykorzystanie śmieci . Uruchomiliśmy Mini Kino Na Dużej Przerwie… w którym prezentowaliśmy filmy animowane grupy EFTE na temat sprawiedliwego handlu, segregacji śmieci, wielokrotnego używania przedmiotów.

Grupa Aktywnych Gimnazjalistów radziła wszystkim, od czego mogą zacząć swoje drobne działania na rzecz naszej planety.

Na pytanie co mogę zrobić już od dziś? GAG, czyli Grupa Aktywnych Gimnazjalistów odpowiadała:

będę segregować śmieci, wymieniać niepotrzebne ubrania ze znajomymi zamiast je wyrzucać i kupować nowe, oszczędzać papier, na święta wykonam własnoręcznie kartkę lub prezent, wyłączam z gniazdek urządzenia elektryczne gdy z nich nie korzystam, wyłączę zbędne światło, oszczędzam wodę , stosuję energooszczędne żarówki, zamienię skuter na rower, będę wspierał lokalnych producentów żywności robiąc u nich zakupy.