TEG 2014 w Przedszkolu nr 25 we Wrocławiu

Tydzień Edukacji Globalnej w naszej placówce został zrealizowany w terminie 17 – 21 listopad. Zajęcia odbywały się przez cały tydzień, każdego dnia we wszystkich grupach wiekowych.

Pierwszym tematem w naszym projekcie edukacyjnym to „Planeta Ziemia”. Zostały w nim wprowadzone ogólne informacje o Ziemi i o naszym domu. Drugi temat dotykał zagadnień z zakresu ochrony środowiska. Dzięki niemu dzieci nauczyły się odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze, poprzez ukazanie proekologicznych nawyków w życiu codziennym. Środa była dniem praw człowieka – praw dziecka. W kolejnym dniu poruszyliśmy temat „Równi, ale różni”. Przedszkolaki uczyły się o różnorodności krajów i ich kultur. Piątek był dniem edukacji pokojowej połączonym z Dniem Życzliwości, którego celem było upowszechnienie życzliwości, jako zasady filaru współżycia społecznego. Dzieci wykonały w tym dniu pracę plastyczną ukazującą życzliwość, jako nić porozumienia się między ludźmi na całym świecie. Ponadto w przedszkolu odbyły się obchody Dnia Życzliwości pt: „Warto pomagać. Ja i Ty razem My”. Dzieci spotykały się między grupami i w różny sposób mogły okazać sobie życzliwość. W ten sposób w całej placówce panowała atmosfera przyjaźni i radości.

W całym tygodniu Edukacji Globalnej dzieci poznawały walory smakowe i odżywcze owoców egzotycznych (tj. kiwi, banan, mandarynka, ananas, figi), a także odszukiwały rejony świata skąd pochodzą.

W przedszkolu odbyły się również zajęcia otwarte z rodzicami w grupie starszaków i w grupie maluszków. Dzieci starsze zaprosiły swoich rodziców do wspólnych zabaw z całego świata, natomiast młodsze w podróż do Afryki.

W czasie TEG-u w holu przedszkolnym umieszczona została mapa świata zatytułowana „Pomocna dłoń”. Rodzice razem z dziećmi mieli okazję do podzielenia się swoimi pomysłami na pomaganie światu: (ludziom, przyrodzie, zwierzętom).