TEG w Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wiskitkach

Po raz pierwszy w Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wiskitkach odbył się Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem „Zanim zjesz śniadanie już zależysz od połowy świata”.

W związku z wydarzeniami w ramach TEG uczniowie klasy III B realizowali projekt „Fair Trade”. Celem projektu było wykazanie, jaki sposób sprawiedliwy handel wpływa na życie rolników Globalnego Południa i czym się różni od zwykłego handlu?. Tym samym TEG 2014 zaczęliśmy znacznie wcześniej. Wstępem do realizacji projektu był film „The story off stuff”. W trakcie jego realizacji uczniowie poszukiwali informacji na temat sprawiedliwego handlu w mediach i na stronach internetowych, mieli możliwość poznać warunki produkcji w krajach Globalnego Południa. Zastanawiali się także nad sposobami rozwiązania problemu łamania praw człowieka, a głównie praw pracowniczych. Efektem pracy były plakaty przygotowane w grupach i zaprezentowane na gazetce szkolnej. Projekt prowadzony był pod kierunkiem Agnieszki Nadolskiej.

Z kolei uczniowie klasy II b uczestniczyli w zajęciach „Skąd przybywa nasze jedzenie?”. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się, z jakich zakątków świata pochodzi żywność, którą jemy, a także jak konsekwencje dla producenta, konsumenta i środowiska się z tym wiążą. Zajęcia te były także świetną okazją do zapoznania się ze słownictwem angielskim związanym z omawianą problematyką. Zajęcia prowadziły: Agnieszka Nadolska i Magdalena Kozłowska.

Z kolei uczniowie klasy I d, II c, a także IIIb uczestniczyli w zajęciach „Modnie, ale etycznie”, w ramach których poznali drogę produkcji jeansów. Wielu z nich było zaskoczonych jak długa jest to droga i bardzo oddziałuje na aktorów poszczególnych etapów produkcji .Zajęcia odbyły się w ramach warsztatów doskonalących, w których uczestniczyła Agnieszka Nadolska organizowanych przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie pt. „Kupuj odpowiedzialnie ubrania i elektronikę – jak uczyć o odpowiedzialnej konsumpcji”.

Zajęcia z pewnością były bardzo interesujące dla naszych uczniów. Brakuje nam wiedzy o tym jak wiele czerpiemy z innych krajów, jak doprowadzamy do wycieńczenia innych. Dlatego w przyszłym roku poszerzymy zapewne działania związane z edukacją globalną. A tegoroczne działania będą zaczątkiem walki o lepszy świat.

Agnieszka Nadolska

DSC09703       DSC09747