TEG w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Osieku

DSCF5850

W Szkole Podstawowej im. KOU w Osieku na każdy dzień Tygodnia Edukacji Globalnej zostało zaplanowane inne działanie.10425889_570290783103042_6931669078725038465_n

W poniedziałek odbyło się spotkanie edukacyjne pod hasłem „Świat jest mały”. Podczas prezentacji multimedialnej uczniowie wypowiadali się na temat warunków życia dzieci krajów Globalnego Południa, definiowali pojęcie Globalna Północ i Globalne Południe, zwracali uwagę na globalne współzależności, analizując historię T-shirta. Wysłuchali krótkiego wykładu na temat Sprawiedliwego Handlu. By przyswoić sobie nowe zagadnienia zaprojektowali koszulkę, nanosząc na nią logo oraz zasady Fair Trade: uczciwa cena, sprawiedliwe płace oraz uczciwość i szacunek. Na zakończenie zobowiązali się do odwiedzania sponsorowanych stron internetowych, by powiększać fundusze gromadzone na rzecz głodujących w Polsce i na świecie. (www.pajacyk.pl, www.freerice.com).

We wtorek w holu szkoły pojawiła się gazetka tematyczna ”A ty w co się bawisz?” prezentująca życie codzienne dzieci – ich zajęcia i zabawy.

W środę chętni uczniowie mogli wziąć udział w konkursie dotyczącym Milenijnych Celów Rozwoju, instytucji i organizacji stojących na straży praw człowieka oraz „Konwencji o prawach dziecka”. Każda dobra odpowiedź była nagradzana cukierkiem. Zwycięzcy zostali wyróżnieni pamiątkowymi dyplomami.

Czwartek obfitował w wiele wydarzeń i emocji, gdyż tego dnia uczniowie szkoły świętowali Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Ponieważ zbiega się on z obchodami TEG-u, bohaterami dnia stały się dzieci Globalnego Południa. O nich była mowa podczas podsumowania projektu „Czy każde dziecko jest szczęśliwe”. Uczniowie prezentowali plakaty ukazujące życie codzienne dzieci krajów Globalnego Południa i problemy, z jakimi się spotykają – dostęp do edukacji, opieka medyczna, konflikty zbrojne, ubóstwo. Wyrazili swą solidarność z rówieśnikami z krajów rozwijających się poprzez piosenkę „Przybij piątkę” poruszającą smutną kwestię zatrudniania dzieci do pracy i poprzez Manifest Białych Bransoletek, które są symbolem ubóstwa. Znaczną część czasu spędzili jednak na zabawach, jakim oddają się dzieci Globalnego Południa. Wykonywali latawce i uczestniczyli w zabawach ruchowych „Fa ma Anka, a tua me ka, czyli zapłać pomarańczami”, „Abhumil, czyli rzucanie do owoców”, „Banyoka, czyli wąż”. Największym zainteresowaniem spotkała się zabawka ”Enchoque, inaczej kulołapka”, którą każdy sobie sam wykonywał. Na zakończenie wszystkie klasy przedstawiły w formie plastycznej własne życzenie dla dzieci świata. Z wszystkich zgromadzonych prac uczniowskich została przygotowana wystawka, która będzie przypominać o tym wyjątkowym dniu.

Piątek był ostatnim dniem obchodów tygodnia Edukacji Globalnej w osieckiej szkole. Uczniowie klas 0 – VI uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym prowadzonym przez panią Lucynę Panek, która przez półtora roku prowadziła przedszkole w jednej z wiosek Republiki Środkowoafrykańskiej. Wolontariuszka opowiadała o życiu codziennym mieszkańców tego jednego z biedniejszych krajów świata. Szczególną uwagę poświęciła dziecku – jego miejscu w rodzinie, obowiązkom, zabawom oraz nauce. Spotkanie urozmaiciła prezentacja multimedialna, a w młodszych klasach – lektura opowieści dotyczącej Afryki. Uczniowie byli pod wrażeniem przeżyć, jakich doświadczyła pani Lucyna w czasie zamieszek zbrojnych oraz pasji, z jaką opowiadała o swych podopiecznych z afrykańskiej wioski.DSCF5846 - Kopia

Tydzień Edukacji Globalnej w SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Osieku to udana inicjatywa. Uczniowie z całą pewnością poszerzyli wiedzę o świecie. Ważne jest to, że dostrzegli globalne współzależności. Wszystkim uczestnikom szczególnie przypadły do gustu zabawy dzieci Globalnego Południa. Częścią tematyki globalnej są prawa człowieka, połączenie TEG-u i Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (20 XI) to dobry pomysł.