TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ w Gimnazjum nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie

W bieżącym roku szkolnym w Gimnazjum nr 18 im. Macieja Rataja po raz pierwszy organizowaliśmy TEG . W związku z wydarzeniami w ramach TEG przygotowaliśmy akcję informującą o nadchodzącym Tygodniu Edukacji Globalnej. Na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty oraz hasła nawiązujące do bezpieczeństwa żywnościowego, bezpieczeństwa wody, fair trade oraz bezpiecznej żywności.

W trakcie Tygodnia Edukacji Globalnej w większości klas odbyły się lekcje poświęcone zagadnieniom związanym z przewodnim tematem TEG 2014.

Uczniowie przygotowali w szkole kiermasz zdrowej żywności oraz żywności Fair Trade. Przedsięwzięcie to było okazją na zwrócenie uwagi dzieciom na oznaczenia żywności stosowane na opakowaniach i etykietach.

W wybranych klasach został zrealizowany projekt edukacyjny „Czy wiesz co jesz – skąd się wzięła czekolada?”

Został ogłoszony konkurs na plakat traktujący o jednym z wybranych tematów:
– bezpieczeństwo żywieniowe;
– bezpieczeństwo wody;
– Fair Trade
Łącznie otrzymaliśmy ponad 130 prac plastycznych, które zostały umieszczone na korytarzach szkoły a cała społeczność szkolna miała okazję głosować na najlepsze prace.

Uczniowie klas II i III w grupach wykonywali prezentacje multimedialne oraz filmy poświęcone problemowi wody i skutkom konsumpcyjnego stylu życia. Uczniowie przygotowali kilkadziesiąt prac multimedialnych, najciekawsze z nich zostaną zaprezentowane podczas wielkiego finału TEG, który będzie miał miejsce w grudniu 2014 roku.
Filmy do pobrania z linku: http://www71.zippyshare.com/v/19092384/file.html
Wśród uczniów został przeprowadzony quiz „Czy Ziemia nas wyżywi”. Laureaci zostaną nagrodzeni podczas finału TEG.
Wielki finał TEG – u zostanie uświetniony prelekcją zaproszonego dr. Przemysława Mroczka „Era plastiku”.
Na stronie internetowej szkoły został stworzony obszar, w którym uczniowie mogli głosować na wybrane przedsięwzięcia TEG, wyrażać swoje opinie oraz udzielać odpowiedzi na pytania.

Koordynatorami TEG – u w naszej szkole były uczestniczki e-szkolenia EDUKACJA GLOBALNA W SZKOLNYCH PROGRAMACH NAUCZANIA wspierane przez innych nauczycieli, którzy włączyli się do popularyzacji, realizacji podjętych działań oraz obchodów TEG oraz prawie wszystkich uczniów Gimnazjum nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie.