Rozwój? Nie szkodzi

rozwoj-nie-szkodzi

“Rozwój? Nie szkodzi.” to kampania edukacyjna Polskiej Zielonej Sieci, która pokazuje, że dzisiejszy świat bez względu na poziom dobrobytu w poszczególnych jego regionach, stoi przed wspólnymi wyzwaniami, a każdy kraj i każdy z nas może być częścią rozwiązania problemów globalnych na swój sposób realizując Cele Zrównoważonego Rozwoju (CZR, ang. Global Goals). Cele te są częścią agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju na lata 2015-2030.

Jak powiedział David Nabarro, specjalny dorada ONZ ds. Agendy 2030 i Celów Zrównoważonego Rozwoju: każdy kraj jest krajem rozwijającym się. Jednak są różne drogi rozwoju, nie tylko droga zysku za wszelką cenę. Bo czy inwestycje osiągnięte kosztem ludzi i przyrody można nazwać rozwojem?

Niestety nie wszyscy na świecie mają takie same możliwości do dobrego i szczęśliwego życia. Setki milionów ludzi codziennie boryka się z takimi problemami, jak głód, brak elektryczności, brak opieki medycznej, brak szans na wykształcenie dzieci. Z kolei my w Polsce nie musimy martwić się o tak podstawowe rzeczy jak pitna woda, energia czy służba zdrowia. Zatem czy coś nas – bogatszych – łączy z biedniejszymi krajami? Czy więcej pomagamy tym krajom, czy bardziej szkodzimy ograniczając się do korzystania z ich zasobów: ropy, gazu, rzadkich metali, żywności produkowanej przemysłowo?

Czy możemy coś zrobić, żeby świat był bardziej sprawiedliwy? Oczywiście! Sprawiedliwy rozwój dla wszystkich, który nie będzie szkodził ani ludziom, ani środowisku, jest możliwy. Relacje między bogatymi i biednymi są kształtowane nie tylko przez bezosobowe polityki, ale również przez nas – świadomych i aktywnych mieszkańców jednego z bogatych krajów świata.

W 2016 roku zapraszamy na otwarte wydarzenia Global Justice Night w Szczecinie, Łodzi, Rzeszowie, Wrocławiu i Lublinie. W programie m.in. spotkania z reporterem i autorem książek Adamem Leszczyńskim, oraz pokaz filmu “Dobre Życie” o tym, co łączy Bułgarię z Namibią. Do końca 2017 roku zorganizowane zostaną 24 wydarzenia w 5 miastach Polski (Szczecin, Łódź, Wrocław, Lublin, Rzeszów): imprezy Global Justice Night dla młodzieży i dorosłych, poranki Global Justice Morning dla dzieci, rodziców i dziadków oraz warsztaty Lunch & Learn dla studentów. Podczas wydarzeń będzie prezentowany film, wystawa, broszura nt. CZR, nie zabraknie ciekawych gości i gadżetów promocyjnych.

Zapraszamy do śledzenia strony kampanii: www.globalnepoludnie.pl

oraz polubienia profilu FB, aby być na bieżąco: www.facebook.pl/globalnepoludnie

Kampania Polskiej Zielonej Sieci “Rozwój? Nie szkodzi. Kampania edukacyjna na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju skierowana do młodzieży, studentów i osób dorosłych.” realizowana we współpracy z 4 partnerami: Ośrodek Działań Ekologicznych Źródła, Stowarzyszenie Ekoskop, Towarzystwo dla Natury i Człowieka i Fundacja EkoRozwoju, jest współfinansowana w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Kampania jest częścią 3-letniego przedsięwzięcia „Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Może Ci się również spodoba