Pomagamy czy szkodzimy? Materiały informacyjne o spójności polityki na rzecz rozwoju

PCD_grafika_400Działania w zakresie pomocy rozwojowej nie są wcale najważniejszym mechanizmem wpływu na sytuację krajów rozwijających się – krajowa i europejska polityka handlowa, inwestycyjna, migracyjna czy energetyczna i klimatyczna mają często dużo większe znaczenie dla tych państw niż przedsięwzięcia stricte pomocowe. Niestety, wiele obszarów tych polityk – na poziomie zarówno Polski, jak i Unii Europejskiej – w obecnym kształcie nie tylko nie służy poprawie sytuacji krajów rozwijających się, ale nawet ją pogarsza, podważając rezultaty i sensowność współpracy rozwojowej.

O tym problemie mówi koncepcja spójności polityki na rzecz rozwoju (Policy Coherence for Development – PCD), której istota została zaprezentowana w poniższym klipie:

Wiele obszarów polityk – na poziomie zarówno Polski, jak i Unii Europejskiej – w obecnym kształcie nie tylko nie służy poprawie sytuacji krajów rozwijających się, ale nawet ją pogarsza, podważając rezultaty i sensowność współpracy rozwojowej. Przedstawiamy kilka przykładów:

  • Polityka rolna: Rozbudowany system wsparcia dla europejskiego rolnictwa, a także umowy handlowe podpisywane między Unią Europejską a krajami Południa, utrudniają tym krajom ochronę drobnych rolników, z których prawie miliard wciąż żyje w ubóstwie. Wielu z nich zbankrutowało, ponieważ nie było w stanie konkurować z niskimi cenami produktów europejskich. Dowiedz się więcej jaki jest związek między polityką rolną a rozwojem…
  • Polityka klimatyczna: Mimo pewnych postępów, Unia jest ​ jednym z trzech największych emitentów CO2 na świecie​, przyczyniając się do postępujących zmian klimatu, których skutki coraz mocniej uderzają w kraje Południa. Jeśli średnia temperatura na świecie wzrośnie o więcej niż 2°C, nawet 200 milionów ludzi będzie zagrożonych głodem, głównie w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. Dowiedz się więcej jaki jest związek między polityką klimatyczną a rozwojem…
  • Polityka podatkowa: Dziurawe regulacje podatkowe krajów Unii pozwalają europejskim firmom unikać płacenia podatków w krajach Południa – podatków które mogłyby zasilić budżet tych krajów na edukację czy ochronę zdrowia. W ten sposób kraje Południa tracą rocznie ponad 160 miliardów dolarów, czyli znacznie więcej niż otrzymują w postaci pomocy rozwojowej. Dowiedz się więcej jaki jest związek między polityką fiskalną a rozwojom…

Powyższe i inne przykłady niespójności można znaleźć w publikacji Grupy Zagranica, która zbiorczo prezentuje krajowe i europejskie studia przypadków, ilustrujące współzależności współpracy rozwojowej i obszarów polityki nie związanych z rozwojem. W szczególności polecamy krótki przewodnik “Spójna polityka dla rozwoju”, którego celem jest przybliżenie polskiej opinii publicznej zagadnienia spójności polityki na rzecz rozwoju i zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób różne obszary polskiej polityki i zaangażowanie Polski na arenie europejskiej polityki wpływają na sytuację krajów rozwijających się.

Zachęcamy do korzystania z materiałów Grupy Zagranica w działaniach edukacyjnych związanych z Tygodniem Edukacji Globalnej.

 

Możesz również polubić…