Tydzień Edukacji Globalnej (Global Education Week) odbywa się co roku w trzecim tygodniu listopada.
Jest to ogólnoświatowa kampania koordynowana przez Centrum Północ-Południe Rady Europy i Sieć Edukacji Globalnej, do której należy również polska organizacja koordynująca – Grupa Zagranica.
Zapraszamy do podjęcia w ramach TEG działań z obszaru edukacji globalnej, której celem jest poznanie złożoności świata oraz nauka radzenia sobie z wyzwaniami wynikającymi z globalnych powiązań. To wyjątkowe międzynarodowe wydarzenie oferuje nieograniczone możliwości uczestnictwa i ma na celu rozwój społeczności uczących się na rzecz aktywnego globalnego obywatelstwa.
Poniżej kilka przykładowych obszarów edukacyjnych, które mogą być inspiracją do podjęcia działania:
- Edukacja ekologiczna: zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony przyrody, ochrony zasobów naturalnych oraz na związek między prawami człowieka a środowiskiem. Przykładowe działania: spacery przyrodnicze, akcje dotyczące segregacji śmieci i recyklingu, dyskusje na temat zmian klimatycznych, ich wpływu na procesy migracyjne na świecie, spotkania uświadamiające wagę praw człowieka, organizowanie kampanii edukacyjnych, akcji sadzenia drzew lub współpracę z lokalnymi organizacjami działającymi na rzecz ochrony środowiska i praw człowieka.
- Edukacja antydyskryminacyjna: obejmuje szeroką tematykę, od zapewnienia równości płci, poprzez eliminację nierówności społeczno-ekonomicznych, do budowania wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo i dobrostan ludzi, bez względu na ich miejsce zamieszkania, pochodzenie, narodowość, wygląd, (nie)pełnosprawność, orientację psychoseksualną. Przykładowe działania: prezentacje i debaty, które koncentrują się na zrozumieniu róznorodności perspektyw widzenia świata przez osoby pochodzące z różnych kultur i stron świata, odnosząc się do globalnych współzależności i edukacji globalnej jako narzędzia do łączenia ludzi na rzecz postaw sprzyjających włączeniu społecznemu.
- Edukacja o Celach Zrównoważonego Rozwoju: Cele Zrównoważonego Rozwoju, ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych, stanowią ramy dla stworzenia zrównoważonego i bezpiecznego świata dla wszystkich. Tydzień Edukacji Globalnej może służyć jako okazja do głębszego poznania tematyki Celów Zrównoważonego Rozwoju i zrozumienia znaczenia wspólnego wysiłku wszystkich ludzi dla ich realizacji, by świat obecnych i przyszłych pokoleń był bardziej sprawiedliwy i bezpieczny. Powiązanie kwestii globalnych z działaniami lokalnymi można osiągnąć poprzez szereg działań sprzyjających dzieleniu się wiedzą, doświadczeniami i zasobami między różnymi społecznościami stojącymi przed podobnymi globalnymi wyzwaniami. Może to obejmować organizowanie konferencji, forów internetowych lub wydarzeń online w celu łączenia osób i organizacji dążących do wspólnych celów.
- Edukacja obywatelska: obejmuje kształtowanie kompetencji na rzecz kultury demokratycznej, potrzebnych do podejmowania działań w celu obrony i promowania praw człowieka, demokracji i praworządności, skutecznego tworzenia i uczestnictwa we wspólnotach o charakterze demokratycznym oraz pokojowego współistnienia z innymi w zróżnicowanych społeczeństwach.
- Globalne obywatelstwo: globalne obywatelstwo to koncepcja służąca rozpoznaniu i przyjęciu postaw odpowiedzialności za globalne wyzwania. Promuje zrozumienie wzajemnych powiązań pomiędzy ludźmi z różnych kultur i środowisk. Przykładowe działania: rozmowy na temat globalnych problemów i naszej wspólnej odpowiedzialności za ich rozwiązanie, promowanie interakcji między różnorodnymi społecznościami w tym samym mieście, organizowanie “żywych bibliotek” i spotkań z osobami z doświadczeniem migranckim i uchodźczym.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do subskrypcji newslettera poświęconego edukacji globalnej Zaproszenie do subskrypcji newslettera // Tydzień Edukacji Globalnej (mailchi.mp).
W razie pytań zapraszamy do kontaktu!
Tydzień Edukacji Globalnej to ogólnoświatowa kampania realizowana przez Centrum Północ-Południe Rady Europy i Sieć Edukacji Globalnej w ramach iLEGEND III, wspólnego programu Unii Europejskiej i Rady Europy, współfinansowanego przez Unię Europejską i Radę Europy. Jego celem jest podnoszenie świadomości na temat edukacji globalnej jako narzędzia budowania solidarności i zmiany oraz przyczynianie się do bardziej zrównoważonego, pokojowego i sprawiedliwego świata.
Działania organizowane w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej są wyłączną odpowiedzialnością organizatorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Rady Europy.