6 „gotowców” na TEG – przedszkola i edukacja wczesnoszkolna

Mogłoby się wydawać, że przedszkola i edukacja wczesnoszkolna to za wcześnie, aby wprowadzać tematy takie jak odpowiedzialna konsumpcja, kryzys klimatyczny czy nierówności na świecie. Nic bardziej mylnego.

Organizacje społeczne od lat wypracowały wiele scenariuszy zajęć, które wprowadzają temat globalnych wyzwań i współzależności wśród dzieci. Wybraliśmy dla Was 6️⃣ propozycji, abyście miały i mieli je zawsze pod ręką i mogły/mogli wplatać te tematy do swoich zajęć.

1. Tosia odkrywa czekoladę – wydawca: Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Fundacja Krzyżowa

    Podstawą zajęć jest historia Tosi, która dowiaduje się jak powstaje jej ulubiony słodki przysmak. Wspólnie z nią poznajemy podróż czekolady z plantacji kakaowca do sklepu oraz dowiadujemy się czym jest Sprawiedliwy Handel.

    LINK >>>
    LINK >>>

    2. Wietnam. Skąd pochodzi Twój posiłek? – wydawca: ODE Żródła

    Dzieci biorące udział w warsztacie w oparciu o ten scenariusz dowiadują się co podstawą wietnamskiej diety i jakie owoce  rosną w Wietnamie. Poznają pojęcie food miles i uświadomiają sobie jak długą drogę przebywają do nas niektóre produkty.

    LINK >>> i całość publikacji: LINK >>>>, s.74.

    3. Bazgrolnik „Świat i ja” – wydawca: Polska Akcja Humanitarna

    Ta publikacja to zestaw krótkich ćwiczeń na zajęcia, które wprowadzają w zagadnienie globalnych wyzwań. Dzieci m.in. dowiadują się czym zanieczyszczane są oceany, co łączy ich z rówieśnikami z innych kontynentów oraz gdzie żyje większość ludzi na świecie.

    LINK >>>

    4. Jak sprawiedliwie podzielić czekoladę? – wydawca: Instytut Globalnej Odpowiedzialności

    Z globalnymi współzależnościami silnie związane jest pojęcie sprawiedliwości. Doświadczenie z podziałem czekolady jest punktem wyjścia do dyskusji o tym czy zyski z jej produkcji są dzielone sprawiedliwie i co moglibyśmy zrobić, aby tak było.

    LINK >>> s.125.

    5. Drugie życie naszych rzeczy – trash art – wydawca: Artykuł 25, Muzeum Narodowe w Szczecinie

    Jednym z wyzwań przed jakimi stoimy jako ludzkość jest ogromna liczba śmieci wynikająca z naszej nadkonsumcji. Scenariusz podejmuje ten temat, pokazując konsekwencje, ale także promując sztukę upcyklingu. Co ciekawe, znajdziecie w nim sporo przykładów artystów i artystek z globalnego Południa, którzy/-re mogą służyć za inspiracje i pomagają przełamać stereotypy o kontynencie afrykańskim.

    LINK >>>

    6. Tajemnice puszczy Amazońskiej – wydawca: Fundacja Krzyżowa

    Jaką rolę dla świata pełni Puszcza Amazońska? Dlaczego ludzkość powinna o nią dbać? – m.in. to pozwala zrozumieć ten scenariusz za pomocą angażujących zabaw. Mowa w nim zarówno o zasobach naturalnych ziemi, jak i konieczności ochrony środowiska i bioróżnorodności. 

    LINK >>>